fbpx

Historia Pole Dance, a zapaśnicy na słupach.

Pole Dance na najwyższym poziomie

Historia Pole Dance, a zapaśnicy na słupach.

Na obecny kształt i rozwój Pole Dance miało wpływ wiele dyscyplin sportowych oraz tradycji tanecznych. Z pewnością większość z Was wie jak wykonać różne akrobacje na rurze, ale nie ma pojęcia skąd to się wszystko wzięło. Nic straconego, przychodzimy Wam z pomocą i przedstawimy Wam historię tego pięknego sportu. Co ma wspólnego Pole Dance z panami z krótkich gatkach, którzy wywijają na drewnianych palach? Już wyjaśniamy 🙂

MALLAKHAMB, to hinduski taniec na palach, który miał wpływ na rozwój  i obecną formę Pole Dance. W dosłownym tłumaczeniu słowo Mallakhamb oznacza ,,zapaśnik ze słupa”. 

Jest to Hinduska forma gimnastyki, skupiona jest przede wszystkim na elementach siłowych i polega na wykonywaniu ewolucji akrobatycznych na drewnianych, specjalnie przystosowanych do tego słupach, zwężanych ku górze. Średnica pali do Mallakhamb u podstawy wynosi 55 cm, natomiast na szycie 35 cm. Ich charakterystyczną cechą jest także wierzchołek w kształcie kuli, wykorzystywany do prezentacji równowagi zawodników. 

Tradycyjny strój akrobatów, zgodnie z tradycją jogi, ogranicza się jedynie do szortów lub pełnych majtek z przepaską na biodra. Dla lepszej przyczepności, zawodnicy ćwiczą na bosaka. Co ciekawe, aby uniknąć otarć podczas ćwiczeń, sportowcy przed treningami często nacierają pale olejkiem rycynowym.

Mallakhamb początkowo był zarezerwowany tylko dla mężczyzn , a damska odmiana nazywała się Rope Mallakhamb i polegała na akrobacjach na linie. Obecnie zarówno kobiety jak i mężczyźni trenują obie te formy.

Obecnie pokazy Mallakhamb można zobaczyć do dziś w 14 stanach Indii, Mallakhamb podbija również serca widzów z całego świata, którzy mogą podziwiać go na różnych występach w Las Vegas oraz programach typu Talent Show. Proponujemy obejrzeć kilka filmików z pokazów Mallakhamb, na pewno znajdziecie wśród akrobacji tricki dobrze Wam znane z zajęć Pole Dance.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *