fbpx

Technika PUSH&PULL w Pole Dance – dlaczego jest taka ważna?

Pole Dance na najwyższym poziomie

Technika PUSH&PULL w Pole Dance – dlaczego jest taka ważna?

Czym jest technika PUSH&PULL?

Technika push&pull to najprawdopodobniej jedna z najważniejszych technik w POLE DANCE. Wykorzystywana jest w wielu figurach zarówno tych zaawansowanych jak i przy prostszych obrotach, w szczególności wtedy gdy chcemy utrzymać ciało z dala od rurki. W uproszczeniu polega na wykonywaniu ruchu przyciągania rurki “do siebie” górną ręką a odpychania dolną. 

Na czym polega technika PUSH&PULL?

Polega ona na wykonywaniu ruchu ciągnięcia/przyciągania rurki do siebie górną ręką a odpychania dolną ręką. Technika ta pozwala na odpowiednie zaangażowanie mięśni pleców oraz barków dzięki czemu wykonanie oraz utrzymanie figur stanie się łatwiejsze a przede wszystkim bezpieczniejsze. Biorąc pod uwagę fakt, większość kontuzji podczas tańca na rurze spowodowana jest przez nieprawidłowe angażowanie mięśni barków oraz pleców, prawidłowe wykonywanie ruchu Push&Pull podczas wykonywania figur na rurze sprawia, że ryzyko kontuzji bardzo staję się coraz mniejsze. 

Jak prawidłowo wykonywać ruchu PUSH&PULL? 

W ruchu PUSH&PULL najważniejszy jest odpowiedni balans pomiędzy ruchem ciągnięcia a odpychania. W tych ruchu nacisk powinniśmy kłaść na górną rękę, która wykonuje ruch ciągnięcia, to ona odpowiada, za utrzymanie ciężaru ciała. Jeśli ruch ciągnięcia wykonywany górną ręką nie jest wystarczający (lub nie ma go wcale) istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciało zwisa luźno na stawie barkowym, może to powodować ból w stawie barkowym a w konsekwencji poważny uraz.  Zbyt słabo wykonywany ruch ciągnięcia tym większe ryzyko przeniesienia ciężaru ciała na dolną rękę, które może skutkować przeciążeniem od nadgarstka aż po kontuzję bark. Ruch odpychania jest bardzo ważny w zachowaniu odpowiedniego dystansu ciała od rurki, jednak największą robotę robi ruch ciągnięcia 🙂 

Rodzaje ruchu Push&Pull oraz ćwiczenia wzmacniające. 

Neola Wilby w swojej książce Strengh & Conditioning for Pole wyróżnia następujące rodzaje ruchów PUSH&PULL

VERTICAL PULL (PIONOWY) – który możemy zaobserwować podczas wykonywania nawet najprostszych obrotów na rurce. Ten ruch ćwiczyć możemy na siłowni podczas wykonywania zwisie na drążku – pamiętając o odpowiednim zaangażowaniu łopatek. 

HORIZONTAL PULL(POZIOMY) – który wykonujemy np. podczas figury Open V, a na siłowni lub podczas treningu w domu możemy wykonywać go na przykład podczas wiosłowania na taśmach TRX. 

VERTICAL PUSH (PIONOWY) – wykonywany dolną ręką podczas figury Ayesha (Handspringa)* a podczas ćwiczeń można ćwiczyć ten ruch podczas różnego rodzaju wyciskań nad głowe (ketllem, guma) 

HORIZONTAL PUSH (POZIOMY) – Wykonywany między innymi podczas wypychania się dolną ręką do Erosa a ćwiczyć go możemy podczas wykonywania wszelkiego rodzaju pompek. 

Technika PUSH&PULL to jedna z najważniejszych technik w Pole Dance, a dzięki jej prawidłowemu wykonywaniu jesteśmy w stanie ustrzec się kontuzji, będziemy w stanie dłużej utrzymać figurę oraz stanie się ona łatwiejsza do wykonania.  Aby wzmocnić ruch PUSH&PULL wcale nie potrzebujemy morderczych treningów na siłowni wystarczy kilka ćwiczeń, powtarzanych regularnie a już po miesiącu zobaczysz zaskakujące efekty 🙂 Jeśli wcześniej nie przywiązywałaś wagi  tak mocno do tego ruchu, podczas następnego treningu spróbuj – obiecuję, że nie pożałujesz 🙂 Twoje barki i plecy będą bezpieczniejsze a wykonywane przez Ciebie figury staną się łatwiejsze do zrobienia 🙂  

*Z technicznego punktu widzenia Handspring to rodzaj wejścia przez zamach, a sama figura to Ayesha, jednak zaobserwować można, że nazwy te stosowane są wymiennie. 

Źródła:

Neola Wilby – Strengh & Conditioning for Pole

-https://polepedia.com/push-pull-method/

-https://www.thepoledancer.com/tutorials/push-pull-technique-pole-dance-forearm-spin-tutorial/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *